Fascynująca Podróż w Przeszłość- Dzień w Muzeum Historycznym XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego

autor Bartosz Karwacki

Odkrywanie Przeszłości Legionowa.

W Muzeum Historycznym w Legionowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie w ramach XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowa i Powiatu Legionowskiego. Podczas tego dnia uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, prowadzonych przez Stowarzyszenie Amicus, mieli okazję zgłębić historię miasta, uczestnicząc w specjalnie przygotowanym programie przez lokalnych historyków.

Fascynująca Podróż w Przeszłość.

Goście z wielkim zainteresowaniem zwiedzali czasową wystawę „Wstecz. Legionowo na dawnej fotografii”, która przeniosła ich w dawne czasy. Oglądanie starych zdjęć Legionowa wywołało nieopisane emocje i nostalgię. Uczestnicy byli zachwyceni, mogąc zobaczyć, jak wyglądało miasto w przeszłości, oraz dowiedzieć się o obiektach, które niegdyś istniały, a dziś  są jedynie wspomieniem.

Stałe Ekspozycje.

Równie chętnie zwiedzano stałe wystawy: „Dzieje Legionowa 1877-1990”, „De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego” oraz „W krainach lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach”. Szczególne zainteresowanie wzbudzały fotografie przedstawiające Legionowo w okresie jego powstawania. Wiele osób rozpoznało na nich miejsca ze swojej młodości, takie jak pawilon handlowy Anat, sklep „Okrąglak” na Osiedlu Piaski czy pawilon Społem przy ulicy Husarskiej. Te obrazy przywołały wspomnienia o dawnych czasach i budynkach, które przeszły metamorfozę lub zniknęły z krajobrazu miasta.

Wystawa “Stare – Nowe Legionowo”

Kolejnym punktem programu była wystawa „Stare – Nowe Legionowo”, przygotowana przez legionowskich seniorów oraz uczestników warsztatów fotograficznych w ramach Festiwalu Twórczości. Ekspozycja powstała przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Legionowa oraz Stowarzyszeniem Działamy Lokalnie, a jej przygotowaniem zajęli się doświadczeni reporterzy prasowi i telewizyjni: Zbigniew Oczkowicz, Bartosz Karwacki i Piotr Żyła ze Stowarzyszenia Polskich Mediów oraz TV Dolny Śląsk.

Podsumowanie

Wydarzenie w Muzeum Historycznym w Legionowie było niezwykłą okazją do odkrywania historii miasta oraz do refleksji nad jego przeszłością. Dzięki starannie przygotowanym wystawom, uczestnicy mogli poczuć ducha dawnych czasów i przypomnieć sobie miejsca, które odegrały ważną rolę w ich życiu. Dzień w Muzeum XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami był nie tylko lekcją historii, ale również inspirującym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.