“Poczuj pozytywne wibrAACje” -październikowa, integracyjna akcja na rzecz osób niemówiących, słabo mówiących. XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego.

 

 

autorka: mgr Urszula Witaszczyk terapeutka AAC, pedagog specjalny

 

 Październik to miesiąc, który od 2007 roku na całym świecie poświęcony jest AAC czyli Alternative and Augmentative Communications, co oznacza alternatywną i wspomagającą komunikację. W tym roku, w ramach XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu legionowskiego, nauczyciele, terapeuci z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie przy wsparciu Fundacji “Promień Słońca” będą w październiku propagowali wiedzę na temat alternatywnej i wspomagającej komunikacji, na terenie Powiatu legionowskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków powiatu legionowskiego i miasta Legionowa.

Użytkownikami AAC są osoby, które z różnych względów nie są w stanie posługiwać się mową lub nie są w stanie robić tego w sposób efektywny, by być zrozumiałym dla otoczenia. Możliwość pisania też nie zawsze jest dla nich dostępna. Zamiast tego mogą one jednak używać np. znaków graficznych (piktogramów, obrazków, symboli) lub znaków manualnych (gestów). Pozwala im to komunikować swoje potrzeby, dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia i stawać się  bardziej sprawczymi, niezależnymi. Coraz częściej metody AAC wykorzystują technologię wspomagającą (Assistive Technology, AT). Są to wszystkie rozwiązania z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, jakie pomagają osobom z bardzo różnymi  niepełnosprawnościami w sposób znaczący poszerzyć swoje możliwości komunikacyjne. Akcja propagująca wiedzę na temat AAC ma umożliwić dotarcie jej do coraz większej ilości osób potrzebujących i ich bliskich. Drugim jej równie ważnym celem jest edukowanie środowiska, aby było przygotowane do kontaktu z oso­bami z poważnymi problemami w komunikacji. Podczas serii warsztatów odbywających się w placówkach edukacyjnych, uczniowie dowiedzą się, jakie są metody i narzędzia porozumiewania się, które umożliwiają pokonywanie różnorodnych barier, oraz będą mogli sami spróbować z nich skorzystać, stawiając się w miejscu osób niepełnosprawnych. Będą też mieli okazję poznać i przećwiczyć zachowania, które pozwolą im być dobrymi i świadomymi partnerami do rozmowy dla użytkowników AAC.

Hasłem tegorocznych obchodów października-miesiąca AAC, zaproponowanym przez ISAAC International jest wezwanie „poczuj pozytywne wibrAACje!”. Oto, jakie słowa kierują do nas polscy propagatorzy tej akcji – Stowarzyszenie MOWIĆ BEZ SŁÓW: „Za chwileczkę październik! Nasz czas. Czas powiększania świadomości, że AAC jest dla niektórych z nas jest jak tlen, chleb i woda. Że dzięki AAC niektórzy z nas mogą zwyczajnie spędzić dzień, porozmawiać, poprosić o potrzebne rzeczy, podziękować, pochwalić się, podzielić się opiniami. A kiedy się udaje – pozytywny ‘vibe’ rozchodzi się po okolicy! Robi się łatwiej, lżej, weselej i jaśniej! Hej, Wszyscy, którzy jeszcze nie znacie AAC, a organicznie potrzebujecie przezwyciężenia trudności z komunikacją werbalną – poczujcie pozytywne wibrAACje! Ślijcie w świat hasło tegorocznego Miesiąca Świadomości AAC!”.

 

 

Dodaj komentarz