Paraolimpiada XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami w Legionowie: Triumf Determinacji i Pasji- Gazeta Powiatowa

Paraolimpiada XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami w Legionowie: Triumf Determinacji i Pasji

IMG_20240521_102029_wynik

21 maja 2024 roku, Legionowo stało się areną niezapomnianego wydarzenia – Paraolimpiady XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego. To wyjątkowe święto sportu zgromadziło 372 niezwykłych sportowców, którzy pokazali światu, jak silna może być ludzka determinacja i wytrwałość. Patroni honorowi projektu prezydent miasta Legionowa pan Bogdan Kiełbasiński, starosta powiatu Legionowskiego pan Roman Smogorzewski oraz inni dostojni goście, dodawali otuchy uczestnikom, zachęcając ich do sportowej rywalizacji.  Wśród gości Paraolimpiady znaleźli się  Andrzej Łosiewicz, dyrektora biura – Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pana Łukasza Krasonia oraz pan Art Świercz – Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych, pani Agnieszka Zielińska z biura Pełnomocnika Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Osób Niepełnosprawnych, Sekretarz Miasta Legionowo pani Ida Parakiewicz-Czyżma oraz specjalista d/ s osób niepełnosprawnych miasta Legionowo pan Wojciech Kowalczyk.

Inspirujący Uczestnicy i Wyjątkowe Wsparcie

 

Paraolimpiada w Legionowie była nie tylko sportowym wyzwaniem, ale także okazją do celebrowania siły ducha i pasji młodych ludzi, którzy na co dzień pokonują swoje ograniczenia. Zawodnicy wspierani przez swoje rodziny oraz kibiców, zademonstrowali, że prawdziwy duch sportu tkwi w pokonywaniu przeszkód i dążeniu do realizacji marzeń. Prezydent Legionowa, pan Bogdan Kiełbasiński, wyraził swoje uznanie dla liczby uczestników oraz sukcesu organizatorów, podkreślając, że to był dzień pełen radości nie tylko dla paraolimpijczyków, ale i dla kibiców mówiąc- Jestem pod wrażeniem tak dużej liczby uczestników. To świadczy o sukcesie organizatorów Paraolimpiady. Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie należą się szczególne podziękowania. Należą się one także rodzicom i opiekunom. To był dzień pełen radości i uśmiechu, nie tylko dla paraolimpijczyków, ale także dla nas kibiców. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim, którzy tak dzielnie walczyli w poszczególnych konkurencjach.- dodał gospodarz miasta Legionowa.

Nowe Atrakcje i Wyzwania

W tym roku, organizatorzy przygotowali dla uczestników dodatkowe atrakcje, takie jak kącik muzyczny z Zumbą prowadzoną przez trenerkę Iwonę oraz kącik plastyczny, gdzie uczestnicy mogli szlifować swoje umiejętności w kolorowaniu, robić tatuaże i malować buzie w oczekiwaniu na swoje konkurencje. Zawody odbywały się w dwóch kategoriach: rekreacyjnej i sportowej. Wśród 11 konkurencji rekreacyjnych znalazły się między innymi: tor przeszkód z płotkami, slalom z toczeniem piłki koszykowej, rzuty kółkami na patyk, rzuty piłeczkami do kręgu, hokej – strzały na bramkę, rzuty piłkami do obręczy, przenoszenie piłeczek, przekładanie szarfy przez siebie, wrzucanie woreczków do pojemnika za pomocą rakietek do badmintona. Sportowe konkurencje obejmowały biegi na 60 m, 100 m, skoki w dal z rozbiegu i z miejsca, rzuty piłeczką palantową oraz piłką rehabilitacyjną.  W tegorocznej Paraolimpiadzie wzięło udział 372 zawodników, w tym goście z powiatu pułtuskiego, Serocka,  a powiat reprezentowali zawodnicy z różnych instytucji wspierających osoby niepełnosprawne, takich jak Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Anny Karłowicz w Pułtusku, Środowiskowy Dom Pomocy w Serocku, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy OPS, Warsztaty Terapii Zajęciowej św. Rity, Zespół Szkół w Łajskach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Legionowie, Przedszkole Miejskie nr 7 im. Janusza Korczaka, Przedszkole Miejskie nr 5 im. Misia Uszatka, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny In-SENS oraz Placówka Ooniwerek z Izabelina.  Podczas Paraolimpiady zawodników wspierali lokalni sportowcy, siatkarki z LTS Legionovia oraz piłkarze ręczni z Zepter KPR Legionowo. Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Królowej Jadwigi w Legionowie oraz z zespołu Szkół Milenium w Legionowie. Wodę na zawody dostarczyła PWK Legionowo.

Prawdziwy Duch Walki

Tegoroczna  Paraolimpiadę przygotowali Arena Legionowo oraz fundacja „Promień Słońca” przy wsparciu pozostałych organizatorów Dni Osób z Niepełnosprawnościami.  Projekt został współfinansowany ze środków powiatu legionowskiego oraz gminy Legionowo, co umożliwiło przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz sportowy regionu. Paraolimpiada XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami w Legionowie to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim inspirujące historie i nadzwyczajne osiągnięcia. Wydarzenie to przypomina nam wszystkim, że prawdziwy duch sportu tkwi w pokonywaniu przeszkód i dążeniu do realizacji marzeń. Organizatorzy, uczestnicy i kibice zgodnie podkreślali, że był to dzień pełen radości. Każdy z uczestników Paraolimpiady miał okazję zaprezentować swoje umiejętności i determinację w walce o medale, co sprawiło, że wydarzenie to było wyjątkowe i pełne emocji. Gratulujemy wszystkim zawodnikom za ich wytrwałość, a organizatorom za przygotowanie tak wspaniałego święta sportu. Organizatorzy pilnie wsłuchują się w uwagi uczestników i gości, aby poprawiać z roku na rok jakość wydarzenia.  Już  6 czerwca następne wydarzenie XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego  „Co to znaczy być w spektrum autyzmu? –  Edukacja i terapia, praca”.

Jerzy Jastrzębski

Link do tekstu: https://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/powiat-legionowski/paraolimpiada-xiii-dni-osob-niepelnosprawnosciami-legionowie-triumf-determinacji-pasji/

Dodaj komentarz