W krainie kolorowego szkła i mozaiki. VII Krajowe Warsztaty Witrażu i Mozaiki w Legionowie

Materiały, narzędzia czekały na adeptów sztuk. W bocznym pomieszczeniu napoje i pachnące ciasta zrobione przez uczestników. Frekwencja dopisała.  Na spotkaniu pojawiło się ponad 50 osób w różnym wieku. Zaangażowanie uczestników było nadzwyczajne, co wyrażało się głównie w skupieniu i ciszy. Słychać było przede wszystkim ostre dźwięki łamanych płytek ceramicznych i szkła. Uczestnicy zaawansowani spotkania dzielili się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami i sukcesami. Prezentowali zdjęcia wykonanych dzieł i stosowanych metod. Adepci ceramicznych i szklanych poszukiwań poznawali nowe artystyczne ścieżki z prawdziwie dużym zainteresowaniem.

Tradycja spotkań witrażowo-mozaikowych.

Już 8 lat trwa współpraca między Legionowską pracownią witraży easyArt  Andrzeja Bochacza, a fundacją Promień Słońca. Wyraża się  ona nie tylko cyklicznymi warsztatami witrażowymi dla podopiecznych fundacji, ale też udziałami w projektach miejskich, powiatowych. Takim projektem długofalowym są  Okruchy Czasu, pierwszym etapem działania było zaprojektowanie, wykonanie i montaż mozaiki na ścianie Urzędu Miasta Legionowo z okazji 70 rocznicy nadania praw miejskich miastu Legionowo, a planowanym na następne miesiące jest zaprojektowanie, wykonanie i montaż mozaiki na ścianie Urzędu Miasta Legionowo z okazji 90 rocznicy I Polskiej Wyprawy Polarnej z Obserwatorium Aerologicznego PIM w Legionowie. Ta długa owocna współpraca na rzecz osób  niepełnosprawnościami przynosi wymierne korzyści  terapeutyczne, integracyjne i artystyczne.

Potrzeba spotkań.

Uczestniczka spotkania Małgorzata Janina Berwid „Ciotka Książkula” podzieliła się swoimi wrażeniami ”Pojechałam na warsztaty, mam ubabrane paluchy, ale  przeszczęśliwą duszę  i twarz roześmianą , gdy patrzę na mojego “kota” powoli nabierającego mozaikowego wyglądu. Weronika, obok przy stole pracowała skupiona i tworzyła tak śliczny obrazek,  że nie mogłam się powstrzymać , żeby Jej nie przytulić. Tutaj w tym miejscu, dzięki takim warsztatom, mamy  szansę na świetnie spędzony kreatywnie czas. Dziękuję Mistrzom  Andrzejowi Bochaczowi, Alex, Uli Kotarbie, prezesowi fundacji „Promień Słońca” Jerzemu Jastrzębskiemu, nauczycielkom za to , że  kierują się pedagogiką serca,  o której pisała prof. Maria Łopatkowa”

Tego typu spotkania są bardzo potrzebne.  Mają one charakter spotkań rodzinnych. Przy stołach warsztatowych są całe rodziny. Małe dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie a nieraz ciocie. Wszyscy znajdują dla siebie coś fajnego do zrobienia. Organizatorzy przygotowali dużą ilość materiałów i szablonów, propozycji dla każdego wieku. Od prostej mozaiki- jaszczurki czy myszy do ikony, czy też postaci o dużym stopniu komplikacji. Takie spotkania integracyjne powinny odbywać się dużo częściej. Zwłaszcza po długim okresie izolacji społecznej. Wszyscy tęsknią za byciem  w grupie. Chcą wykonywać coś co sprawia przyjemność i daje szybkie efekty. Organizatorzy cieszą się, że przybyło zwolenników witrażu i mozaiki. To wspaniałe, że ludzie poszukują swoich pasji i chcą rozwijać swoje zainteresowania.