Powiat. O akceptację, równouprawnienie, wiedzę i zrozumienie. XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami-Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatowa

Powiat. O akceptację, równouprawnienie, wiedzę i zrozumienie

_DSC7917

4 kwietnia przedstawiciele włodarzy miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego dokonali oficjalnej Inauguracji XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Po krótkich przemówieniach nastąpiła niezwykła uroczystość wręczenia przez Kapitułę orderu „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”. Po tym wydarzeniu zapowiadany wcześniej koncert. Na scenie z wielkim sukcesem wystąpiła Angela Gerłowska – wokalistka i pedagog. Finalistka programu telewizyjnego Szansa na Sukces – OPOLE 2023. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na specjalności wokalistyka estradowa.  Wokalistkę wspierała młodzież z Pracowni Śpiewu Estradowego „Angel’s Voice” działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie.

Po głównych wydarzeniach zaprezentowały się grupy artystyczne, soliści, zespoły teatralne, Konkurs Małych Form Teatralnych I Medialnych wzbudza zawsze duże emocji.  Nieodłącznym elementem Dni Osób z Niepełnosprawnościami był kiermasz, którego organizatorem była Fundacja „Promień Słońca” we współpracy z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz Zespołem Szkół i Przedszkoli Milenium. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Wielkanoc 2023” przyciągnęła wiele osób zainteresowanych ręcznie wykonanymi dekoracjami świątecznymi.

Lokalni bohaterowie uhonorowani Orderem „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”

Podczas otwarcia Kapituła odznaczyła Orderem „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” kolejne osoby.  W tym roku zaszczyt ten przypadł pani Małgorzacie Trzcińskiej i panu Bartoszowi Karwackiemu.  Pan Bartosz od lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami Jest dziennikarzem, członkiem zespołu redakcyjnego przewodników turystycznych z serii „Polska bez barier”. Współtworzy i prowadzi kanał na YouTube oraz serwis informacyjny poświęcony tematyce osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Aktywnie włącza się w działania na rzecz pomocy innym ludziom. Angażuje się w przygotowanie I realizacje Dni Osób z Niepełnosprawnościami, m. in. prowadząc plener fotograficzny, Pełni rolę przewodnika wycieczek, działa jako wolontariusz. Współpracuje z samorządami i organizacjami pozarządowymi, w tym Fundacja Nowa Wieś oraz fundacją „Promień Słońca”, wspierając projekty, poświęcone ludziom niepełnosprawnym.

Uhonorowana orderem pani Małgorzata Trzcińska poświęciła swoje życie osobom z niepełnosprawnościami.  Dodatkowo w tym działaniu motywuje ją fakt bycia matką syna z niepełnosprawnościami. Jest założycielką fundacji Emanio Arcus. Działa ona od 2012 roku. Pani Małgorzata jako prezes Fundacji zasłużyła na uznanie swoimi działaniami na terenie powiatu legionowskiego jak i poza nim. Jej dokonania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną zasługują na szczególne uhonorowanie. Fundacja jako jedyna w powiecie założyła Zakład Aktywizacji Zawodowej i zatrudnia ponad 35 osób z niepełnosprawnościami. Promuje osoby niepełnosprawne w całym kraju. Działa na rzecz szeroko pojętej kultury. (Radio „Bezpieczna Podróż”). Fundacja Emanio Arcus została jednym z laureatów Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej. To zaszczytne wyróżnienie Fundacja zdobyła w kategorii: Reintegracja. Kapituła konkursu, którego organizatorem jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, dostrzegła wkład prowadzonych przez Fundację EMANIO ARCUS ZAZ-u Restaurację ZDRÓWKO oraz Radia Bezpieczna Podróż w działania na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych. I te zasługi są dziełem pani Małgorzaty Trzińskiej.  Nie można oddzielić działań fundacji od działań jej założycielki i prezes.  W 2023 roku fundacja została wyróżniona w konkursie „ODPOWIEDZIALNI SPOŁECZNIE” w KATEGORII INSTYTUCJA ODPOWIEDZIALNA SPOŁECZNIE prowadzonym przez powiat Legionowski i Powiatowe Centrum Integracji Społecznej.

Kliknij link: Dalsza część artykułu