Powiatowa integracyjna akcja -Październik – Międzynarodowym Miesiącem AAC. “POKAŻ SWÓJ GŁOS.” XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego

Październik – Międzynarodowym Miesiącem AAC. HASŁO:  “POKAŻ SWÓJ GŁOS.”

Międzynarodowe Stowarzyszenie Komunikacji Wspomagającej i Alternatywnej (ISAAC) zaproponowało hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca AAC. Brzmi ono: “Pokaż swój głos” (ang. “Show your voice”).  W naszym powiecie akcję prowadzą terapeuci AAC -pedagodzy specjalni z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych przy wsparciu Fundacji “Promień Słońca”. Zapraszamy serdecznie wszystkich Użytkowników, rodziny, specjalistów, nauczycieli do aktywnego włączenia się w obchody tegorocznego Miesiąca AAC! Na świecie jest wiele osób, które nie mogą porozumiewać się za pomocą mowy. Wykorzystują do tego alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC). Korzystają z symboli graficznych, gestów. Tworzone są dla nich specjalne urządzenia  i programy komputerowe. Zajęcia w szkołach odbywają  się w formie warsztatowej. Dzieci poprzez zabawę, a młodzież poprzez ćwiczenia odkrywają  sposoby komunikacji inne niż  werbalna. Do wyboru mają  gesty, symbole obrazkowe (Picture Communication System), sprzęt przeznaczony dla osób niemówiących oraz specjalistyczne programy komputerowe z syntezatorem mowy. W trakcie zajęć mogą m.in. przygotować tzw. albumy aktywności. Są to pomoce pozwalające na dopasowywanie symboli osób, rzeczy lub czynności do obrazków. Poznają również podstawowe zasady systemu gestów Makaton. W tym roku w akcji biorą udział: uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie, Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Janówku, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie, II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie, uczniowie  Niepublicznego Liceum Językowego Academy of the Future” w Legionowie. Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziny, specjalistów, nauczycieli oraz instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe do aktywnego włączenia się w obchody tegorocznego Miesiąca AAC!