Z fundacją “Promień Słońca” do teatru Rampa w Warszawie. Na spektaklu “Oto Oliwer Twist”

30  września 2023, miała miejsce wyjątkowa sobotnia wycieczka grupy liczącej 30 osób  podopiecznych Fundacji “Promień Słońca”- uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie wraz z ich rodzinami,  do Teatru Muzycznego  Tintilo, działającym przy teatrze Rampa w Warszawie.

Spektakl “Oto Oliver Twist” to musical wystawiany przez Teatr Muzyczny Tintilo i Teatr Rampy, inspirowany jak wspomniałem powieścią Charlesa Dickensa, “Oliver Twist” , a adaptowanej przez Teresę Kurpias-Grabowską  oryginalnej opowieści autora, która została przeniesiona na scenę teatralną w formie muzycznej. W centrum akcji znajdują się losy głównego bohatera, Olivera Twista, sieroty w wiktoriańskim Londynie. Jest to opowieść o młodym chłopcu, który postanawia uciec z sierocińca, aby odkryć świat pełen tajemnic i niebezpieczeństw. Podczas swojej podróży spotyka różnorodne, niezwykłe postacie, w tym złodziei i żebraków.

Jednym z kluczowych elementów tej historii jest próba odnalezienia przez Olivera swojej prawdziwej rodziny oraz walka o lepsze życie w trudnych warunkach społecznych tamtego czasu. “Oto Oliver Twist” to produkcja skierowana przede wszystkim do młodszej publiczności, ale także cieszy się popularnością wśród całych rodzin. Spektakl łączy ze sobą elementy muzyki, tańca oraz dramatu, aby przekazać głębokie przesłanie zawarte w oryginalnej powieści Dickensa. Jest to emocjonująca podróż przez londyńskie ulice, pełna niezapomnianych chwil i wzruszeń.

Ta adaptacja teatralna powieści “Oliver Twist” odzwierciedla ważne społeczne i moralne kwestie, a także ukazuje siłę determinacji młodego bohatera w dążeniu do lepszego życia. To niezwykła podróż przez historię Olivera i jego przyjaciół, a także wspaniałej muzyki i scenografii, które tworzą niezapomniane widowisko teatralne.

Uczestniczka wyjazdu pani Karolina Chmielewska mama Lidki o wydarzeniu napisała” Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Żywiołowa, czasami tajemnicza fabuła, zachwycająca muzyka i taniec, świetna gra młodych aktorów – wszystko to sprawiło, że wszyscy dobrze się bawili i każdy znalazł coś dla siebie. Po zakończeniu spektaklu była możliwość zrobienia sobie zdjęcia z głównym bohaterem spektaklu. Była to dodatkowa niespodzianka, która została przyjęta przez uczniów z dużym entuzjazmem. Przed spektaklem, uczniowie z opiekunami wybrali się do Cafe RAMPA na przepyszne ciasto i inne słodkości. Czas przed spektaklem upłynął w wesołej atmosferze. Rozmowom i śmiechom nie było końca. W imieniu dzieci i rodziców Fundacji “Promień Słońca” jeszcze raz serdecznie dziękujemy.”

Przygodę Olivera Twista przeżywaliśmy razem z aktorami Teatru Rampy, którzy doskonale wcielili się w role bohaterów Charlesa Dickensa. To niezapomniane wydarzenie, które na pewno zostanie w pamięci uczestników na długo. Niewątpliwie należy przekazać serdeczne gratulacje dla artystów i reżysera spektaklu, Marka Grabinioka, którzy wspaniale odwzorowali świat Dickensowskiego Londynu na deskach teatru. Warto podkreślić, że wyjazd, który odbył się z ramienia Fundacji “Promień Słońca,” został doskonale zorganizowany przez panią Dorotę Wójcik. Jest to niewątpliwie zasługa osób takich jak ona, że takie wyjątkowe chwile stają się możliwe. Serdeczne podziękowania kierujemy także do wszystkich uczestników tej niezwykłej wycieczki.

Jerzy Jastrzębski