Konkurs literacki “Nie jesteś sam”. Laureaci Gali Przeglądu Twórczości XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami  miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego  i ich utwory

Konkurs literacki “Nie jesteś sam”. Laureaci Gali Przeglądu Twórczości XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami  miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego  i ich utwory.

Drodzy Państwo, celem  konkursu literackiego “Nie jesteś sam”  jest lepsze zrozumienie ludzkiego doświadczenia osób z niepełnosprawnościami oraz budowanie większej empatii i świadomości społecznej. Autorzy nadesłanych prac  prezentują bohaterów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, różnymi osobowościami i życiowymi historiami. Autorzy często kładą nacisk na osobiste doświadczenia, co pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć ich codzienne wyzwania, radości i smutki.Prace na temat niepełnosprawności mają charakter  wyjątkowo inspirujący i motywujący. Poprzez opowieści o przezwyciężaniu przeszkód i realizacji marzeń, zachęcają nas, czytelników do refleksji nad własnym życiem oraz dostrzeżenia siły ludzkiego ducha. Tegoroczny konkurs, tak jak poprzednie jego edycje, adresowany był do osób powyżej 13. roku życia, z powiatu legionowskiego. Myśl przewodnia konkursu to hasło “Jesteśmy razem”. Kryteriami oceny nadesłanych prac były:  zgodność z tematyką, twórczy charakter utworu,  samodzielność, poprawność stylistyczna i językowa, oryginalność, a także pomysłowość i wartości artystyczne. Wszyscy jurorzy, czytając te prace nie kryli wzruszenia. Te prace dały nam szansę zrozumieć różnorodność ludzkiego doświadczenia, zrozumieć, że niepełnosprawność nie definiuje jednostki i że każdy człowiek ma własne marzenia, pasje i pragnienia. Jury Konkursu w składzie: Anna Czachorowska – przewodnicząca Jury, Marta Berowska – członek Jury; Seweryn Topczewski ( Dawid Skate) – członek Jury, Jerzy Jastrzębski – prezes Fundacji “Promień Słońca”, Iwona Osypowicz – sekretarz Jury na posiedzeniu w dniu 08.04.2024, po zapoznaniu się z dostarczonymi pracami literackimi, postanowiło przyznać następujące nagrody. Teksty utworów do pobrania pod linkami.

Laureatka I Nagrody, Patrycja Prochacka została najwyżej oceniona  za dużą wrażliwość, umiejętność obserwacji, za bezpretensjonalność, za poruszający tekst. W  swej pracy przedstawia głęboką i wzruszającą historię głównej bohaterki Nadi, która mierzy się z życiowymi wyzwaniami i przeciwnościami losu. Jej choroba jest na pozór niewidoczna, dlatego budzi zdziwienie u rówieśników, że jest osobą z niepełnosprawnością. Jedną z najmocniejszych stron opowiadania jest jego przesłanie o akceptacji i empatii. Autorka zwraca uwagę na potrzebę społecznego wsparcia oraz zrozumienia dla osób niepełnosprawnych. Wskazuje, że akceptacja i szacunek dla innych są kluczowe dla budowania lepszych relacji międzyludzkich. To opowiadanie porusza serca i umysły. Poprzez historię głównej bohaterki  autorka pokazuje, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w osiągnięciu spełnienia i radości życia. Ta praca, to lekcja o sile ludzkiego ducha, o potrzebie empatii i zrozumienia wobec innych,  “bo wszyscy jesteśmy równi”. O swoich pasjach i pragnieniach pisała w swej pracy.

Wszyscy jesteśmy równi – Patrycja Prochacka SP8

 Laureatka II Nagrody, Julita Tarczyńska. Została doceniona za  odwagę w podejmowaniu tematu niepełnosprawności, za szczerość i autentyczność osobistej wypowiedzi. Za wdzięk, bezpretensjonalność i radość tworzenia. Poprzez ukazanie bogactwa swojej osobowości, pasji i dotychczasowych osiągnięć, autorka stara się rozbić mit niepełnosprawności jako przeszkody uniemożliwiającej pełne życie. Jej praca ma charakter inspirujący i motywujący. Poprzez opowiadanie o swoich pasjach, przezwyciężaniu przeszkód i realizacji marzeń, zachęca czytających do refleksji nad własnym życiem oraz dostrzeżeniem siły ludzkiego ducha. Autorka pokazuje, że niepełnosprawność nie ogranicza ludzkiej pasji, chęci tworzenia czy osiągania celów.

julia opowiadanie na konkurs 2024

Laureaci  III nagrody ex aequo to Agnieszka Siemaszko i Irek Błaszak.

Pani Agnieszka w  swej pracy  “Mój skrzydlaty przyjaciel”  zgrabnie przedstawia postać głównego bohatera, który w obliczu własnych fizycznych ograniczeń, nie traci wewnętrznej siły i pasji do życia. Na jego twarzy ciągle maluje się i nigdy nie zanika jasny, serdeczny uśmiech. Głównym wątkiem tej pracy jest historia chłopca o imieniu Janek, który od urodzenia boryka się z niepełnosprawnością ruchową. Mimo, że życie stawia mu wiele trudności, chłopiec nie traci optymizmu ani chęci do działania.

Agnieszka Siemaszako-Gralicka”Mój skrzydlaty przyjaciel”

Irek Błaszak opisuje swoje życie w pracy “Prawda o życiu chłopaka z Legionowa”, w której   nie popada w sentymentalizm ani patos. Autor prezentuje realistyczne obrazy swojego  życia,  jako osoby  z niepełnosprawnością, nie unikając trudnych tematów czy codziennych problemów. Jego rzetelny opis rzuca światło na różnorodne aspekty życia osób niepełnosprawnych. Zarówno codzienność, jak i wyzwania z jakimi się zmagają. Poprzez  opis codzienności bohatera mamy szansę lepiej zrozumieć wyzwania, z którymi się zmaga, ale również docenić jego siłę, determinację oraz pomysłowość na własne życie. Życie, w którym odnajduje także inspirację i nadzieję. Jego opowieść o życiu powinien przeczytać każdy, kto szuka inspiracji i głębszego zrozumienia tematyki niepełnosprawności.

Dziękujemy Ci Irku za  podjęcie tego  tematu, za szczerość i autentyczność wypowiedzi. Za zachwyt nad życiem i umiejętność opisania go. Za odwagę przyglądania się sobie w relacji z drugim człowiekiem, za samoświadomość, za nazywanie stanów i uczuć, słowem za poruszający tekst.

Prawda o Życiu Chłopaka z Legionowa Ireneusz Błaszak

 

Teksty utworów do pobrania pod linkami.

 

Dodaj komentarz